Nosework
Nosework
To nowa dyscyplina która prężnie się rozwija w Polsce. Samo słowo nosework oznacza praca nosem czyli wyszukiwanie zapachów. Sam pomysł inspirowany był praca psów służbowych wykrywających substancje. Pomysł nosework’u pierwotnie miał był dla terapii psów schroniskowych. Ale okazał się fenomenalny dla wszystkich psów i został rozpowszechniony.
Jakie są pozytywne aspekty nosework’u ?
Pies:
- 20 minut pracy węchowej to dwugodzinny spacer
- Wzrost pewności siebie
- Wyciszenie- zwłaszcza reaktywnych psów
- Pozytywny wpływ na układ nerwowy
Przewodnik:
- Budowanie prawidłowej, mocnej relacji z psem
- Nauka komunikacji i czytania psa
- Wspólne spędzanie czasu poprzez wspólną zabawę i starty w zawodach
Co takiego daje nam nosework ?
Więź między przewodnikiem a psem znacznie się pogłębia zwłaszcza że mamy tutaj do czynienia z komunikacją która nie bazuje na posłuszeństwie, bo w tej dyscyplinie nie ma o tym mowy. Można nawet powiedzieć że posłuszeństwo jest mocno nie wskazane.
Psa stawiamy na pierwszym miejscu ponieważ praca ta ma być fajna i przyjemna. Budujemy umiejętność samodzielnego rozwiązywania zadań przez psa aż do momentu kiedy rozpoczynają się ślepe przeszukania i w tym momencie musimy zaufać tylko psu i jego nosowi.
O mnie: Ukończyłam dwa kursy instruktorskie. Dlaczego dwa? Bo zawsze lubię wiedzieć więcej 🙂 A tak naprawdę spowodowała to moja Wieśka, która za nic w świecie nie chciała pracować na kategorii pojemniki. Świetnie zaś pracowała na wnętrzach, obszarach zewnętrznych oraz pojazdach. Mimo tego, że udało nam się odrazu na zawodach zając pierwsze lokaty nadal poszukiwałam rozwiązania dlaczego ona ma taki problem z pojemnikami. Na dzień dzisiejszy dzięki temu doświadczeniu bardzo dużo się dowiedziałam. Praca nad problemami, które się pojawiły dała mi duże doświadczenie w rozwiązywaniu zadań niemożliwych.
Dziś wiem, że jestem w stanie pracować z psami o niskiej motywacji w pracy.
W zespole naszym jest także Anna, która także jest instruktorem szkolenia i startuje w zawodach.